Games-Portal


Bun venit pe Colorful Life, Guest !
Pentru a beneficia de toate serviciile forumului va recomandam sa va Inregistrati si/sau sa va Conectati !
Recomandam browser-ele:

Curcubeul FirefoxCurcubeul OperaCurcubeul ChromeCurcubeul Safari
Games-Portal


Bun venit pe Colorful Life, Guest !
Pentru a beneficia de toate serviciile forumului va recomandam sa va Inregistrati si/sau sa va Conectati !
Recomandam browser-ele:

Curcubeul FirefoxCurcubeul OperaCurcubeul ChromeCurcubeul Safari
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  


 





Curcubeul

Dystroy

Dystroy
Rang: Membru-Activ

Warn Warn : Fara warn
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 151
Reputaţie Reputaţie : 0
Data de inscriere Data de inscriere : 2011-06-26
Credite Credite : 47222

Curcubeul Empty


Curcubeul Empty
PostSubject: Curcubeul Curcubeul EmptyMon Jun 27, 2011 6:52 am

Curcubeul este un fenomen optic şi meteorologic manifestat prin apariţia spectrului luminos atunci când lumina se refractă prin atmosfera suprasaturată de vapori de apă, de cele mai multe ori apărând după ploaie. Curcubeul ia forma unui arc roşu la exterior şi violet la interior. Secvenţa de culori e cea a spectrului luminii albe, adică: roşu, portocaliu (oranj), galben, verde, albastru, indigo şi violet.
Lumina albă se separă în diverse culori (lungimi de undă) atunci când intră într-un strop de apă fiindcă roşul se refractă sub un unghi mai mic decât albastrul. La iesirea din strop, raza roşie părăseşte stropul sub un unghi mai mic decât unghiul de refracţie al razei albastre, iar separarea culorilor realizează curcubeul.

sursa haios.ro












George130

George130
Rang: Membru-Activ

Warn Warn : Fara warn
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 471
Reputaţie Reputaţie : 29
Data de inscriere Data de inscriere : 2011-05-07
Credite Credite : 48799

Curcubeul Empty


Curcubeul Empty
PostSubject: Re: Curcubeul Curcubeul EmptyMon Jun 27, 2011 7:44 am

Foarte interesant cred ca a mai postat si The Unique ceva asemanator despre curcubeu.


















Create a forum | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Forumotion.com